2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖNCESİNDE AYAKKABI, OKUL KIYAFETİ VE KIRTASİYE ÜRÜNLERİ DENETİMİ YAPILDI

13-14/09/2018 tarihlerinde Ticaret Bakanlığımızca 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde alınan tedbirler doğrultusunda Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanımız Sayın Meral KARASLAN, Ticaret İl Müdürümüz V. Bilal YAZICI, Ticaret Uzmanı ile Ticaret Denetmenlerinin katılımları ile ayakkabı, okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri denetimi yaptı.

13/09/2018 tarihinde Gaziantep Nizip Caddesi ve Ayakkabıcılar Sitesinde yapılan denetimlere katılan Daire Başkanımız Sayın Meral KARAASLAN, yeni eğitim ve öğretim yılının tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek Bakanlık olarak her sene olduğu gibi bu sene de denetimlerimize yoğun bir şekilde devam ettiğimizi dile getirdi. Özellikle üretici firmaların, üretilen yerlerin ve ithalat yapılan bölgelerde denetimlerimizi gerçekleştirdiğimizi vurguladı. Bakanlık olarak tüketicileri korumaya iyi üretim yaparak başlanılması gerektiğinin farkında olduklarına yapıldığına ifadelerinde yer verdi. Ayrıca test kuruluşlarının ayakkabı üreticilerine yönelik farklı uygulamaları nedeniyle oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla ayakkabı sektörü temsilcileriyle görüşmeler yapıldığını bildirdi.

14/09/2018 tarihinde Tekstilkent Mahallesinde gerçekleştirilen okul kıyafeti ve kırtasiye ürünleri denetiminde ürün etiketlerinin önemi vurgulandı. Okul kıyafetlerinde ürün içeriklerine ve üretici firma bilgilerine mutlaka yer verilmesi gerektiği böylece gerektiğinde ürün ile ilgili tüketicilerin muhattaba doğrudan erişilebileceği, aynı şekilde kırtasiye ürünlerinde de bu durumun önemli olduğu belirtildi. Ayrıca oyuncak kapsamında değerlendirilen kırtasiye ürünlerinde CE işareti ve küçük çocuklara yönelik uyarıların muhakkak ürün üzerinde veya ambalajında bulunması gerektiğine dikkat çekildi.