31. AHİLİK HAFTASI TÖRENLE KUTLANDI

31'inci Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri çerçevesinde Almacı Pazarı'nda bir toren düzenlendi.

Kutlama törenine Sayın Valimiz Ali YERLİKAYA, Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Hüseyin FİLİZ, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma ŞAHİN, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanlarımız, İl Emniyet Müdürümüz Sayın Faruk KARADUMAN, İl Jandarma Komutanımız Kıdemli Albay Sayın Halil UYSAL, Ticaret İl Müdürümüz Bilal YAZICI, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Sayın Ömer KÜSBEOĞLU, Ticaret Odası Meclis Başkanımız Sayın Hilmi TEYMUR, Ticaret Odası Başkanımız Sayın Tuncay YILDIRIM, müdürlüğümüz personeli, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması sonrasında dua edilmesinin ardından açılış konuşmasını Ticaret İl Müdürümüz Bilal YAZICI yaptı ve konuşmasında "Ahilik Felsefesinin kardeşlik, cömertlik, konukseverlik ve yiğitlik temelinde gelişip kültürümüzde, zanaatta, ticarette dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan köklü bir kurum olduğunu vurgulayarak tüm katılımcılara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti."

Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Ömer Kösbeoğlu, "Ahiliğin özellikle Almacı Pazarı esnafı arasında yaşatıldığını ifade ederek, ülkemizin son zamanlarda yaşadığı ekonomik zorluklara değindi ve stokçulara seslenerek bunun dinimizde de ahilik felsefesinde yerinin olmadığını vurguladı."

Törende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma ŞAHİN ise "Esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutlayarak bu kültür ve felsefeyi yaşatmanın önemini ve Ahilik Felsefesinin tam manasıyla hayata geçirilmesi durumunda sadece ülkemizde değil bütün dünyada hiçbir sorunun kalmayacağını belitti."

31. Ahilik Haftası nedeniyle katılımcılara hitap eden Sayın Valimiz Ali Yerlikaya konuşmasına 813 yıl önce Ahilik müessesesini, sistemini ve öğretisini kuran Ahi Evran hazretleriyle onun yolundan giden, hamken pişen, ebediyete göç etmiş tüm esnaf, sanatkâr ve tacirlere Allah’tan rahmet dileyerek duada bulundu ve ecdadımızın dünyaya ticaret savaşlarını değil, hakça paylaşmayı öğrettiğini vurguladığı konuşmasına şöyle devam etti.

 “Değerli dostlar. Şu anda Ahilik ruhunun, kalbinin yaşatıldığı kadim bir mekân olan Almacı Pazarı’nda bulunuyoruz. Şehrimize yüzyıllardır hizmet veren, yaşamı kolaylaştıran, güzelleştiren esnaf ve tacirlerimiz, yani hizmet sektorümüzün kalbi bu pazarda; bu mekânda atıyor. Ecdadımız çok uzun yıllar göç ederek öyle bir vatan buldu ki; üç tarafı denizlerle çevrili, limanlarımız ipek yolu gibi onemli ticaret yollarımızla tüm dünyadaki kıtalara ticareti ulaştıran bir zenginliğe sahip. Allah’ın izniyle Anadolu’muz bize sonsuza kadar vatan olacak. Bu toprakları bizlere vatan eden ecdadımız 813 yıl önce referansı ve istikameti İslam olan bir inancın tacir ve esnafının nasıl olması gerektiğini, önce nefislerinde yaşayıp sonra kendilerine dahil olmanın yol ve yöntemini etraflarına ve gösterdiler.Bu yolda en son hedefin gönül ehli olmak olduğunu,  yaratılış gayesini, vücut ikliminde tamamlamış olmanın gerekliliğini gösterdiler. Bunun için iki şeyi temel aldılar. Helal lokma, doğru davranış ve bunlarda istikrar. İşte Ahi Evranlık ve onun öğretisi tam anlamıyla bu. Bu yüzyılda cennet vatanımızda başımız dik, bayrağımızın altında imanla yaşayabiliyorsak,  bunun temelinde İslam olan anlayış ve felsefe var. Bu vesileyle; tüm esnaf ve tacir kardeşlerimize helalden ayrılmadan bol kazançlar diliyor, Cenab-ı Allah’ın bizleri ve neslimizi onlara layık olmasını temenni ediyorum. Gününüz kutlu olsun.“ dedi.