GAZİANTEP ALMACI PAZARI' NDA AHİ ESNAF DUASI YAPILDI

Gaziantep'in en eski çarşısı olarak bilinen 250 yıllık Almacı Pazarı esnafı, Regaip Kandili günü işe dua ile başladı. Ahilik kültürünün bir parçası olan ‘esnaf duası’ geleneği tekrar yaşatılmaya başlandı. Gaziantep İl Müftümüz Sn. Ahmet ÇELİK, Gaziantep Esnaf Ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanımız Sn. Ömer KÜSBEOĞLU, İl Müdürümüz Sn. Bilal YAZICI, Birlik Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Oda Başkanları, oda yönetim kurulu üyeleri ve tarihi çarşıdaki esnafın katılımıyla Ahi Esnaf Duası yapıldı. Bundan sonra 15 günde bir yapılacak olan dua geleneğinin ilkini Regaip Kandili günü başlatıldı. İl Müftümüz Sn. Ahmet ÇELİK yaptığı açıklamada, toplumun bu tür geleneklere ihtiyacının olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu, esnafımız arasında bir sinerji oluşturmaktı. Bizim esnafımız zaten sabahleyin işine başlarken ve evinden çıkarken ‘Ya Fettah Ya Rezzak’ diye çıkar. Yani ‘Yarabbi! Bana hayrın, bereketin ve helalliğin kapılarını aç’ diye dua eder. Allah'tan bol rızıklar ister. ‘Bismillah’ diyerek de anahtarıyla iş yerini açar. Şimdi hayat çok hızlandı, meşguliyetler arttı. Yani çok hızlı bir hayat yaşıyoruz. Esnaflarımıza da bunu tekrar yeniden fark ettirmek istiyoruz. Esnaf toplumun belkemiğidir. İster sanayileşmiş toplum olsun, ister sanayileşmemiş toplum olsun esnaf her zaman merkezdir, ortaktır ve toplumun da belkemiğidir. Onun için biz aslında dini duruşumuzu gelenekselleştirmişiz, örfleştirmişiz. Peygamber efendimiz ise ‘Besmele ile başlanılmayan yani işten hayır yoktur’ diye buyuruyor. Onun için bizim insanımız işe ‘Ya Allah Ya Bismillah’ diye başlar. Çünkü bizim insanımızın tarzı budur. Hayat ve yaşam tarzı budur. Biz Gaziantep'te bugün esnafımızın toplanma merkezi olan Almacı Pazarı’nda esnafımızla birlikte haftada bir gün de olsa bir maneviyat, sinerji ve bir muhabbet oluşturmaya çalışacağız. Çünkü toplumun buna ihtiyacı var. İnşallah bunun için gayret edeceğiz. İnşallah burada her hafta sabahleyin toplanıp hem selamlaşacağız, dualaşacağız ve hem de ‘Ya Allah diyerek işe başlayacağız. Yeni nesile bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız." dedi.

"Güne besmele ve dua ile başlayacağız"

Bu geleneği bundan sonra düzenli olarak 15 günde bir kentin farklı merkezi çarşılarında yapacaklarını bildiren Sn. Ömer Küsbeoğlu, "İnşallah bundan sonra biz bu çarşımızın, Gaziantep esnafımızın belli bulunduğu yerlerde ayda bir ve iki defa bu ‘esnaf duası’nı yapacağız. Esnafımıza bol kazançlar temenni ediyoruz. Esnaf duamız hem Cenab-ı Allah’ın izniyle bize güç ve kuvvet getirecektir. Hem de esnafımıza sabah bir moral olacaktır. Esnaf her ne kadar ekonomik olarak sıkıntı içinde olsa da iç ve dış düşmanlarımıza karşı dualarımızla ayakta duruyoruz. İnşallah bu dua geleneği esnafımıza bereket getirecektir. Güne besmele ve dua ile başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Dua programına katılan Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Sn. Celal Açık yaptığı açıklamada, "Bizim duaya ihtiyacımız var" diyerek şunları dile getirdi:

"Bugün çok mutlu olduk. Kandil vesilesiyle bir araya geldik. Bu vesileyle tüm İslam âleminin kandilini kutluyorum. Bu program çok güzel oldu. Burası ticari merkezin başladığı bir yer olarak biliniyor. Yani müftümüz, esnaf odaları birliği başkanımız ve diğer oda başkanlarımız ile biz tarihi canlandıracağımıza inanıyorum. Bunu sık sık yapmamız lazım. Hem burada esnaflarımız memnun oldu hem de bizler oda başkanları olarak memnun olduk. Bu bizim tarihimiz, kültürümüz bu konuda el ele verip bu geleneği yaşatmamız lazım. Güzel bir dua organizasyonu oldu." dedi.