GAZİANTEP KARKAMIŞ GÜMRÜK KAPISI' NIN AÇILIŞ TÖRENİ GÜMRÜK VE TİCARET BAKANIMIZ BÜLENT TÜFENKCİ' NİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, yenilenen Karkamış Gümrük Kapısı'nın açılışını gerçekleştirdi. Bakanımız Bülent Tüfenkci, sınır kapısının tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Gaziantep’in ticari hayatının daha da gelişeceğini vurguladı.

Türkiye üzerine oyunlar kurulduğunu, FETÖ, DEAŞ, PKK gibi terör örgütleriyle mücadele edildiğini belirten Bakanımız Bülent Tüfenkci, tüm planlara ve kumpaslara rağmen ülkenin güçlenmeye devam ettiğinin altını çizdi.

Karkamış daha farklı noktaya gelecek

Bakanımız Bülent Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısı'nın A sınıfı bir kapı olmasıyla daha etkin hale geldiğine işaret ederek, "Kapımız daha önce da vardı. Ama şimdi ithalatın ve ihracatın yapıldığı, sınır geçişlerinin kolaylaştığı, kontrolün sağlamlaştığı, kaçakçılıkla mücadelede etkin rol oynayacak A sınıfı kapı hale geldi. 15 bin metrekarelik alanda inşa ettiğimiz bu gümrük kapısı, tek durak sisteminin, hangar ve yolcu aramasının, 3 dedektör köpeğinin olduğu butik bir kapı oldu. Karkamış daha farklı noktaya gelecek” dedi.

Habur Sınır Kapısı revize ediliyor

Gaziantep'in bölgenin en büyük ticaret merkezlerinden birisi olduğunu belirten Bakanımız Bülent Tüfenkci, "Komşularımızla bu ticaretin yapılabilmesi için, bölgenin içerisinde bulunduğu yakın coğrafyayla çok güçlü bağları ve ticari yollarının olması tartışmasızdır. Gerek Kuzey Irak ile olan ilişkilerini Habur üzerinden daha da kaliteli yapabilmesi adına Habur’da yaptığımız düzenlemelerle Habur Sınır Kapısı' nı yeniden revize ediyoruz. Yaklaşık 80 milyonluk bir yatırımla tek durak şeklinde yeniden büyüterek yeni bir dizaynla onun da inşaatını başlatacağız" şeklinde konuştu.

Kızılay ile insani yardım protokolü imzalandı

Bakanımız Bülent Tüfenkci, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla Suriye’de normale dönen şehirlere insani yardım yapılması için protokol imzalandığını belirtti. Bakan Tüfenkci, "12 Nisan 2018 tarihinde Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kızılay arasında yapılan protokol ile özellikle Kızılay üzerinden tasfiyelik hale gelmiş eşyaların Kızılay vasıtasıyla dağıtılmasını sağlamaya çalıştık. Cerablus’ta, Azez’de, Afrin’de insani yardım kapsamında veya Suriyeli sığınmacıların kullanımı için bakanlığımızca yapılan hibelerin yetkili kurum olan yetkili kuruluş olan Kızılay tarafından yapılmasını sağlamış olduk" diye konuştu.

Bakanımız Bülent Tüfenkci, öte yandan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat'ının başarıyla sonuçlanmasının ardından bölgedeki gümrük kapılarının önemini bir kez daha ortaya koyduğunu da kaydetti.
 
Türkiye’ye yakışır şekilde kapılarımızı yeniliyoruz

Gümrük işlemlerinin hızlanması, uluslararası standartlarda hizmet sunulması, ülke imajının pozitif yönde değiştirilmesi ve ülke tanıtımı açısından çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Bakanımız Bülent Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin şanına yakışır şekilde sınır kapılarını modernize ediyoruz. İnşallah Habur Sınır Kapısı'nda da çalışmalarımızı bitirdik. Buralardaki hızımız esasında bizim hem transit ülke olarak gelişmemize hem de lojistik firmalarımızın gelişmesine vesile olacak. Türkiye’yi transit üs haline getireceğiz. Gümrük yazılımını tekrar gözden geçireceğiz. İhale işlemi bitti. Artık bütün gümrük sistemimizi dijital ortama taşıyacağız”
 
Bakanımız Bülent Tüfenkci, AK Parti olarak millete efendi değil, hizmetkar olamaya geldiklerini dile getirerek,  “Eserlerimizle övüneceğiz. İş yapacağız. İnsanlarımızın işini ve aşını büyüteceğiz. Gaziantep’te iş yapıyor, insanlarımıza ekmek kapısı açıyor. Bizler de hem iş adamlarımızın hem de şehrimizin önündeki engelleri kaldırmaya devam ediyoruz. Bu kapının açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından gümrük kapısının açılışını gerçekleştiren Bakanımız Bülent Tüfenkci ve beraberindekiler ardından gümrük alanını gezdiler.