GAZİANTEP' TE 18 MART ONURU

Gaziantep’te düzenlenen 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103' üncü yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İlk toren sabah saatlerinde Asri Mezarlık Şehitliğinde yapıldı. Törenlere; Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, siyasi partilerin temsilcileri, adli, idari ve askeri erkân ile şehit aileleri ve gazilerimiz katıldı.

Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlik anıtına Valilik, Garnizon ve Büyükşehir belediyesi çelenklerinin konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.
Daha sonra Vali Ali Yerlikaya’nın şehitlik defterini imzalayarak deftere yazdığı metni okumasıyla devam eden program, dua edilmesi ve şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Vali Ali Yerlikaya Şehitlik defterine yazdığı metinde; “Övgülerin ve müjdelerin en güzeline layık olan kahraman vatan evlatları Şehitleri Anma Günü vesilesiyle huzurlarınıza en derin hürmetlerimizi ve en kalpten minnet duygularımızı arz etmeye geldik.

Bizlere miras bıraktığınız Anadolu topraklarının her karışı için canınızı feda etmekten, mübarek kanlarınızı büyük Türk Milletinin istiklali ve istikbali için akıtmaktan bir an bile geri durmadığınızı milletçe çok iyi biliyoruz.

Sizler de biliniz ki milletçe bıraktığınız her emanete sahip çıkıyor, sizin şehadet sebeplerinizi aynı ruhla, aynı heyecanla yaşatıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet payidar olması için yüce milletin her bir ferdi olarak üzerimize düşeni yapmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğimize söz veriyoruz.

Bu vesileyle bağımsızlığımızı ve geleceğimizi borçlu olduğumuz başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Anadolu’yu vatan kılışımızdan buyana yitirdiğimiz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun” ifadelerini içeren metni okudu.

Vali Ali Yerlikaya ve protokol üyeleri daha sonra Yeşilkent Şehitliğini ziyaret ettiler. Buradaki şehit aileleriyle bir süre sohbet eden Vali Ali Yerlikaya, şehitlerimize Fatiha okuyarak şehit mezarlarına karanfil bıraktılar.
Program daha sonra Kahvelipınar İmam Hatip Lisesi tarafından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen programla devam etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart mesajı okundu.
Program 5. Zırhlı Tugay komutanlığınca hazırlanan “Çanakkale Zaferi” sunumunun ardından öğrenciler kahramanlık şiir ve türkülerinin seslendirilmesiyle sona erdi.