İKA DESTEĞİYLE E-TİCARETTE MARKALAŞMA EĞİTİMİ VERİLDİ

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) Teknik Destek Programı kapsamında finanse edilen  “Dijital Pazarlama Yöntemleriyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması Projesi’ eğitim programı, Müdürlüğümüz koordinesinde, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Ticaret Odası ve PTT' nin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen programa, Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur ALADAĞ,  İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan AKYILMAZ, Ticaret İl Müdürümüz Bilal YAZICI, PTT Baş Müdürü Zekai ÖZKAN, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Coşun KINACIGİL, GTB Genel Sekreteri Özgür BAYRAM, Gaziantep Ticaret Odası Genel Sekreter Yardımcısı Fahri TABUR, Gümrük ve Ticaret Uzmanları Ömer Faruk ERGÜN ile Ünal OKUMUŞ, esnaf ve işletme temsilcileri katıldı.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Müdürümüz Bilal YAZICI, amaçlarının işletmelerin, esnaf ve tacirlerin yüz yüze yaptıkları satışları, e- ticaret ortamında da geliştirmelerine olanak sağlamak olduğunu söyledi. E-ticaretin dünyada büyük bir gelişim kaydettiğini vurgulayan Yazıcı, “ Esnaf ve tüccarlarımızın böylesi bir platformda yer bulmaları ve dükkânları kapalıyken dahi 7/24 ürün satış yapabileceklerini kendilerine eğitim programıyla anlatmak istiyorduk. Bu bağlamda projeyi kalkınma ajansımıza sunduk ve destek veren tüm kurumlarımızla birlikte projenin hayata kazandırılmasını sağladık. Eğitimin faydalı olmasını diliyorum” dedi.

Dünyada ticaretinde şeklin değiştiğini belirten PTT Baş Müdürü Zekai ÖZKAN ise, globalleşen dünyanın olmazsa olmazının artık e-ticaret olduğunu söyledi. Katılımcılara PTT’nin online alışveriş veriş sitesi ‘E-PTTAVM’ hakkında bilgiler veren Özkan,  esnaf ve oda temsilcileriyle bu konuda işbirliğinin geliştirilmesine yönelik istişareler yapmayı planladıklarını ifade etti.

İKA Genel Sekteri Dr. Burhan AKYILMAZ’ da, firmaların e- ticaret platformunda güçlü bir şekilde yer almalarının önemine dikkat çekti. E-ticaretin dünyada olduğu gibi artık Türkiye’de de çok popüler olmaya başladığını ve firmalara cazip  fırsatlar sunduğunu  kaydeden Akyılmaz, “Değişen ticaret düzeninde, e- ticaret firmaların ayakta kalmaları açısından büyük önem arz etmekte. Eğitmen arkadaşımız bugün bu programa katılan firma temsilcilerimize iki gün boyunca çok detaylı bilgiler vererek bir farkındalık oluşmasına katkı sağlayacak. Bu eğitimler hem kişisel gelişime hem de mesleki gelişime katkı sağlayacaktır. Siz değerli katılımcılarımızın buradan alacağı bilgiler ve  deneyimler ışığında  ticari anlamda büyük başarılara imza atacağını düşünüyorum ”dedi.

Gaziantep Vali Yardımcısı Uğur Aladağ ise dünyada özellikle ticarette görünür ve  algılanır olmanın önemine işaret etti. Gaziantep’in bulunduğu coğrafi konum itibariyle Ortadoğu’ya hitap edebilen önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olduğunu vurgulayan Aladağ, “Şehrimiz İpekyolu üzerinde kurulu merkezlerden biri olmasından dolayı büyük bir ticari birikime ve kültüre sahip. Bu nedenle Gaziantep’in böylesi bir gelişmeden uzak kalması düşünülemez. Tacirlerimizin, esnaf ve sanatkarlarımızın sattığı ya da ürettiği ürünleri dijital dünyada görünür kılması onlara çeşitli alanlarda büyük avantajlar sağlayacaktır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, E-Ticaret Danışmanı Ersan ERTÜRK ve Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Ömer Faruk ERGÜN tarafından, katılımcılara  'Dijital Pazarlama Yöntemleriyle İşletmelerin E-Ticarette Markalaşması’ konularında  bilgiler verildi.